Статията разглежда най-популярните видове кухненски мивки.
Кухненската мивка обикновено се поставя в една линия с мебелите, най-често между хладилника и печката, за да може приготвянето на храната да се организира възможно най-удобно. За да увеличите функционалността на ергономичната си кухня, си струва да помислите за ъглов модел кухненска мивка, която ще заеме най-малко използваната част на плота, т.е. в ъгъла на стената, където се събират различни мебели. Изборът на цвят и форма е въпрос на вкус. Заоблена или правоъгълна; бежово, сиво, черно, неръждаема стомана, златно – тя ще еднакво практична. Преди да закупите такава обаче е важно да се информирате какви мивки се предлагат на пазара и какво могат да предложат на своите потребители.
Разберете от какво се състои мивката тук:
Материал на изпълнение
Най-популярните мивки на пазара за моделите от стомана и гранит. Сред тях имаме най-голям избор по отношение на форми, размери и цветове. Стоманените изглеждат леки, а гранитните се асоциират със здравина.
Стоманените мивки обикновено се изработват от неръждаема стомана 304, считана за най-хигиеничния и издръжлив материал – използва се и за производството на хирургически инструменти. Този тип стомана е достатъчно издръжлива, за да позволи такъв вид мивки да бъдат с дебелина само няколко милиметра или дори по-малко от милиметър. Благодарение на съдържанието на хром и никел, съответно не по-малко от 18 и 8 процента, съчетано с ниското съдържание на въглерод (до 0,08%), стоманата 304 се характеризира с устойчивост на корозия и окисление. Клас 304 също е устойчив на оцветители и много видове органични и неорганични химикали.
Стоманените модели мивки се предлагат с гладки или груби повърхности. И двата вида имат почти идентични характеристики на устойчивост (високи температури до 250° по Целзий, термичен шок, обезцветяване и петна.
Популярният гранит е смес от кварц и смола, които подбрани в правилните пропорции създават пластичен и устойчив материал.
Гранитните мивки се изливат от калъп, а правилно извършеният производствен процес ги прави устойчиви на термичен шок, температура до 250°, надраскване, обезцветяване, петна и удари. Повърхността им е гладка, а всички шарки и релефни щампи са резултат от функционална роля- предназначени са да отвеждат водата бързо и ефективно, като в същото време могат да подобрят естетическата стойност на продуктите.
И двата вида мивки имат верни последователи .
Пазарът обаче не се ограничава до тези два материала. Кухненските мивки се изработват и от керамика, която се свързва основно с банята. Благодарение на остъклената си повърхност такива модели се поддържат лесно чисти и са устойчиви на надраскване, но лесно се чупят, ако в тях попадне по-тежък предмет.
Емайлираните мивки с модерни форми продължават да се предлагат в магазините. Предимството им е гладко, хлъзгаво покритие, от което лесно се премахва мръсотията. За съжаление, такива модели са склонни към драскотини. Всички тези мивки обаче са далеч по-малко универсални от продуктите от стомана или гранит и се вписват само в строго определени стилове на интериорен дизайн.
Брой камери
Всички видове мивки разполагат с една, две или една и половина камери.
Когато мислим за еднокамерна мивка, обикновено се сещаме за компактен модел. Разбира се малките модели са идеални за студиа, малки апартаменти или апартаменти, които се отдават под наем.
Допълнителна малка преграда в еднокамерните или еднокамерни и половина мивки е елемент, често подценяван от потребителите. Малкото, по-плитко отделение е идеално за накисване на прибори за хранене, преди да ги поставите в съдомиялна машина, изплакване на зеленчуци и плодове, размразяване на храна.
Двукамерните мивки се считат за най-функционални и удобни за използване. Техните две симетрични отделения могат да поберат голям брой съдове, които се появяват от нищото, особено в големи семейства. Двете камери са идеално решение за кухни без съдомиялна. Едното може да се използва за миене, а другото – за изплакване на съдове в чиста вода.
Отцедници
Всяка мивка, независимо от броя на камерите, може да се предлага с пълен отцедник, полуотцедник или без отцедник. Както подсказва името, отцедникът се използва за оттичане на водата от предмети, поставени за сушене. Можем да го използваме директно или да поставим върху него свободностоящ сушилник за съдове. Отцедникът винаги е леко наклонен към камерата, за да се осигури ефективно оттичане.
Метод на монтаж
Имайки предвид начина на монтаж, най-популярни са мивките за вграждане. Те изискват подходящ отвор в кухненския плот (в съответствие с шаблона, включен в опаковката).
Друг начин за монтаж на мивката е полувграждане, когато тя е с размерите на шкафа и го покрива изцяло от край до край.
Една модерна форма, която става все по-популярна поради минималистичния и много естетичен вид са мивките, монтирани под плот. Те са напълно скрити под плота и не се виждат на повърхността на мебелите. Тови вид мивки не могат да се монтират с какъвто и да е плот. Поради откритите ръбове, той трябва да бъде направен изцяло от неабсорбиращ материал (напр. камък) или отворът трябва да бъде добре защитен от влага.
Аксесоари
Трябва да отбележим, че мивката изисква допълнително оборудване. Основната част е сифон, който свързва мивката с канализацията. Вариантът Space Saving сифон или сифон, който спестява място в шкафа, ни дава функционално пространство за кошчета за разделяне на боклук или съхранение на почистващи препарати. Мивката има и тапа, която отговаря за затварянето и отварянето на потока на вода. Може да бъде автоматичен (копче на мивката), клик-клак (натиска се директно в камерата) или ръчен (натиска се и се изважда с ръце).
Add comment